Види і застосування цементу
Види цементу та його застосування
У середні століття будівельники, випалюючи вапно, навчилися з нього робити цемент, а змішуючи з глиною в однакових співвідношеннях, отримували досить міцні з'єднання. Експерименти по поліпшенню його якості тривали до 19 століття. Ось тоді і знайшли ідеальну пропорцію в співвідношенні: 75% вапна і 25% глини.

Про цемент людина знає з давніх-давен. До його появи люди використовували в скріплюють розчинах при кладці цегли і кам'яних блоків найрізноманітніші добавки: гіпс, вапно, глину, сирі яйця. Але такі сполучні компоненти не дозволяли розчинам швидко тверднути, тримали не міцно, вимивалися дощами. У стародавньому Римі намагалися змішувати відразу кілька компонентів, додаючи до вапна глину, товчений камінь і вулканічний попіл. При додаванні води римляни добилися бажаного ефекту, отримавши нерозчинне з'єднання.

У середні століття будівельники, випалюючи вапно, навчилися з нього робити цемент, а змішуючи з глиною в однакових співвідношеннях, отримували досить міцні з'єднання. Експерименти по поліпшенню його якості тривали до 19 століття. Ось тоді і знайшли ідеальну пропорцію в співвідношенні: 75% вапна і 25% глини. Була знайдена температура випалу для отримання міцного з'єднання вапна і оксидів, не менше 1450 градусів.

Вапняк і глина видобуваються в кар'єрах. Видобуту сировину для отримання цементу ретельно подрібнюється і перемішується. Від дотримання пропорцій буде залежати якість отриманого продукту. Сучасні заводи оснащені комп'ютерною технікою, яка здійснює контроль пропорцій.

Суміш таких двох компонентів, як глина і вапно, надходять в піч, що має циліндричну форму. При повільному обертанні печі, компоненти суміші спікаються в грудкувату, однорідну масу, звану клінкером. Потім клінкер завантажують в млини для подрібнення, додаючи гіпс не більше 6%. При помелі клінкеру, на виході отримують навальний цемент. Чим дрібніше помел, тим якісніше цемент і тим швидше буде укріплятись розчин. При випалюванні додають добавки з доменного шлаку і оксиду магнію.

Цемент - це сипучий тонкомолотий порошок, сірого кольору, який не має запаху, і підрозділяється на марки. Його марки позначають цифрами від 100 до 600. Чим вище число, тим якісніше і міцніше матеріал. Для визначення марки, виготовляється зразок 40х40х160 з цементу і піску співвідношенням 1: 3. Шляхом стиснення або вигину цього зразка і визначається марка матеріалу. Наприклад, цемент марки М500 може витримувати навантаження до 500кг на м3. Найміцнішим є цемент м600, тому його використовують в будівництві військових об'єктів. У маркуванні цементу зустрічається буква 'Д' з цифрами, яка означає, що в даній партії товару містяться добавки. Цей матеріал виробляється згідно з існуючими будівельними нормами і правилами та ГОСТом.

Широке застосування знаходять марки 350, 400, 500. Літери 'ПЦ' перед цифрами позначають портландцемент, наприклад: ПЦ500 Д20 - означає, що в даній партії продукції міститься 20% добавок.

Розрізняють види портландцементу: сульфатостійкий, гідрофобний, бистротвердеющий, пластифікований.

  • Сульфатостійкий призначений для гідроспоруд, які піддаються замерзанню і відтаванню у водному середовищі, так як має підвищену сульфатостійкість. Виробляються марки 300, 400.

  • Гідрофобний відноситься до сильно подрібненого портландцементу з додаванням гіпсу і гідрофобних поверхнево-активних добавок (асидолу, олеїнової кислоти, синтетичних жирних кислот). Добавки утворюють захисну оболонку на частинках цементу, тим самим підвищуючи опір до корозії, і надають морозостійкість. Застосовується у бетонах.

  • Швидкотвердіючий відноситься до середньо подрібненого цементу і призначається для ремонтних робіт.

  • Пластифікований виготовляється шляхом додавання поверхнево-активної речовини: 0,25% сульфатно-спиртової барди. Воно робить бетонну суміш більш пластичною.

  • Білий виходить в результаті додаткового відбілювання клінкеру. Застосовують для оздоблювальних, скульптурних і фасадних робіт.

  • Глиноземистий виробляють шляхом випалу суміші, багатої глиноземом, він не підлягає змішуванню з іншими видами цементу, не підходить для спекотного клімату, здатний витримувати впливу агресивних середовищ. Застосовують в основному для робіт в зимовий час.

  • Водонепроникний цемент, що розширюється отримують шляхом добавки гіпсу і кальцію в глиноземистий цемент. Такий вид матеріалу твердне за 10 хвилин, і використовується в умовах підвищеної вологості.

Крім перерахованих, існують ще кілька видів цементу: магнезійний, шлаковий, кольоровий, кислототривкий. Всі вони знаходять застосування в окремих випадках. А з появою сучасних видів цементу відкриваються можливості їх використання повсюдно.