Види штукатурок
Види штукатурок та їх правильний вибір

Підбирайте тільки перевірених виробників, а також звертайте увагу на терміни придатності: минулі показники приведуть до того, що матеріал буде відділятися від стін. Вітчизняні виробники випускають суміші, які не поступаються за характеристиками іноземним виробникам, а вартість штукатурки буде в рази нижче. Детальніше у статті

Склад і різновиди штукатурки

За типом основної речовини, штукатурку поділяють на 2 види: суха і монолітна.

Суха штукатурка представлена використанням гіпсокартонних листів, монолітна штукатурка - сумішами, які розводяться водою або випускаються готовими до нанесення. В даному матеріалі будуть розглянуті види монолітної штукатурки: звичайна, спеціальна і декоративна, а також склади сумішей.

Згідно складу, сучасні суміші можна поділити на такі класи:

Вапняна штукатурка

Вапняні суміші повинні застосовуватися тільки в приміщенні, тому як основний компонент не переносить впливу вологи. Матеріал характеризується своєю екологічністю, доступністю і легким нанесенням. Недолік вапняної штукатурки - її недовговічність. Розчин для обробки виготовляється з молочка вапна, а також річкового піску. Деякі виробники оснащують готові склади спеціальними армуючими добавками.

Цементна штукатурка

Цементна штукатурка застосовується як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт з оздоблення стін. Розчини використовують для вирівнювання і надання площині рівній поверхні. Її головними перевагами є можливість роботи в умовах сильних перепадів температури і підвищеної вологості. Приготування розчину містить використання піску, іноді вапна.

Важливий момент: перед нанесенням суміші рекомендується обробити стіну грунтовкою.

Гіпсова штукатурка

Гіпсові склади відрізняються своїми теплоізоляційними властивостями. Вони легкі в нанесенні, працювати з ними зручно - матеріал висихає протягом короткого терміну. Змішувати даний склад з додатковими компонентами немає необхідності - досить розмішати його водою і він готовий до використання.

Глиняна штукатурка

Останнім з варіантів, відмінним за складом від інших сумішей, вважається глиняна штукатурка. Її доцільніше застосовувати тільки для внутрішньої обробки стін. Добре показала себе суміш при обробці дерев'яних поверхонь: вона екологічна і не викликає алергії.

Звичайна штукатурка

Крім класифікації за складом, все штукатурки можна розділити за їх призначенням. Першим і найпростішим видом вважається звичайна штукатурна суміш. Сфера застосування даного матеріалу - обробка житлових і підсобних приміщень як зовні, так і всередині. Суміш призначена для обробки поверхонь під подальше фарбування або обклеювання шпалерами. За своїм призначенням, звичайні штукатурки бувають:

 • Для використання в зовнішніх роботах. Такі склади по-іншому називають фасадними, так як вони застосовуються тільки для зовнішньої обробки. Відмінні риси матеріалу - стійкість до постійного впливу ультрафіолету, опадів та інших несприятливих погодних факторів. У складі таких штукатурок присутні вапно або цемент.

 • Для внутрішнього оздоблення. Дані суміші повинні бути екологічними. За допомогою них можна відмінно підготувати стіну до подальшої обробки іншими матеріалами. Ряд штукатурок представлений цементними, гіпсовими і вапняними варіантами.

 • Для вирівнювання стін. Мають властивість швидко висихати, так як застосовуються для усунення перепадів на стінах і перекриттях. Штукатурка може наноситися в шар будь-якої товщини, вона хороша для приміщень з підвищеною вологістю і обробки кімнат, розташованих в цокольному поверсі.

 • Універсальні суміші. Можуть використовуватися в будь-якій сфері, проте значно відрізняються зі спеціальними складами за якістю.

Звичайна штукатурка стане відмінним варіантом для чорнової обробки і надання стінам рівної поверхні.

Декоративна штукатурка

Особливість у використанні декоративної штукатурки - можливість створювати оригінальну текстуру і різноманітні рельєфні площині. Застосовується декоративна суміш, як для обробки фасадів, так і для внутрішніх робіт. Вона вважається фінішною, так як використовується на завершальному етапі обробки стін.

Серед розмаїття декоративних штукатурок, згідно складових компонентів можна виділити наступні варіанти:

 • Мінеральна. Випускається в сухому вигляді на основі цементу. Фарбувати в різні кольори її можна тільки після нанесення на стіну. Такий тип обробки ідеальний для поверхонь з мінеральним основою, але тоді обов'язковою умовою стає застосування грунтовки.

 • Акрилова. Дана суміш пластична, відштовхує воду і здатна створити хорошу адгезію з площиною. У складі містяться акрилові смоли, які і надають суміші зазначених властивостей. Штукатурка легка в нанесенні і створенні декору.

 • Силіконова. Випускається штукатурка в готовому вигляді, а варіації колірної гамми дозволяють підібрати необхідний тон. Це найсучасніший тип сумішей для обробки, який володіє відмінними технічними показниками: вологостійкість, паропроникність, довговічністю і зчепленням з будь-якою поверхнею. Хороший варіант для обробки фасадів.

Декоративні суміші також відрізняються в залежності від фактури готової поверхні. Вони представлені такими видами як короїд, мармурова крихта, шуба, імітація натурального каменю, венеціанська, дощик. Штукатурки для декору підлягають подальшому фарбуванню.

Спеціальна штукатурка

Суміші, які призначені для захисту стін від негативного впливу зовнішніх умов, називаються спеціальними. Їх можна класифікувати за призначенням:

 • теплозвукоізоляційні;

 • гідроізоляційні;

 • легкі;

 • рентгенозахисні;

 • кислотостійкі.

Штукатурка з тепло-і звукоізоляційними властивостями виготовляється на основі гранульованого пінополістиролу, піноскла і інших матеріалів, що дозволяють надати сировині захисту. Склад, нанесений шаром необхідної товщини, значно підвищує поглинання шуму стінами. Він також сприяє збереженню тепла в будинку.

Гідроізоляційні суміші застосовуються для обробки стінок басейнів, цокольних поверхів і будівель, що мають постійний вплив вологого середовища.

Легка штукатурка має малу питому вагу, що має на увазі безпроблемне її нанесення на стіни в будь-якій кількості. Шар матеріалу може мати різну товщину, що ніяк не вплине на якість обробки.

Два останніх різновиди штукатурок - рентгенозахисні і кислотні суміші практично не використовуються в житлових приміщеннях. Вони призначені для захисту стін від впливу хімічних складів на підприємствах і спеціалізованих об'єктах.

Правила підбору сумішей

Щоб результат обробки був якісним, а нанесення не викликало труднощів, рекомендуємо звернути увагу на наступні критерії вибору штукатурки:

 1. Призначення. Перше, на що необхідно дивитися на упаковці - для чого застосовується штукатурка. Зовнішні стіни обробляються складами, що відрізняються за властивостями від тих, які використовуються всередині приміщення.

 2. Щільність матеріалу. Даний показник обумовлений кількістю і ступенем перепадів і нерівностей на стіні. Якщо поверхня має значні ями і тріщини, краще скористатися штукатуркою, яка наноситься товстим шаром без втрати властивостей.

 3. Швидкість висихання. Від цього критерію буде залежати наскільки швидко пройдуть ремонтні роботи.

 4. Температурний режим. Перед покупкою, визначитеся - в яких умовах будуть виконуватися роботи, а також експлуатуватися обробка. Для зовнішньої обробки доцільніше застосовувати морозостійкі суміші.

 5. Спосіб нанесення. При дрібних масштабах вибирайте штукатурку для ручної обробки, при великих обсягах роботи буде доречно вибрати суміш для машинного нанесення.

Підбирайте тільки перевірених виробників, а також звертайте увагу на терміни придатності: минулі показники приведуть до того, що матеріал буде відділятися від стін. Вітчизняні виробники випускають суміші, які не поступаються за характеристиками іноземним виробникам, а вартість штукатурки буде в рази нижче.