ОСБ плита та її застосування
Що таке ОСБ плита. Види та застосування
ОСБ плита - дешевий та універсальний матеріал. Зацікавились?! Дізнавайтесь детальніше саме тут!

Сучасні виробники дуже часто використовують поняття ОСБ, вказуючи на матеріали своєї продукції. Проте багато людей не зовсім розбираються, що ж ховається за цією абревіатурою. Давайте більш детально розглянемо, як розшифровується ОСБ, на які види ділиться матеріал і в чому полягає головна його перевага.

Що таке ОСБ

Сама абревіатура ОСБ розшифровується з англійської мови як orient strand board. Якщо переводити на українську, то матеріал буде називатися орієнтовано-стружкові плити (або ОСБ). Подібна продукція представляється у вигляді плит, листів або панелей. Виробляється вона з невеликих і плоских залишків деревини (це може бути тріска або стружка). Найбільш затребуваним матеріалом є хвойні породи дерев. Однак деякі виробники активно використовують тополя і осику.

Виробництво ОСБ плит

Щоб з'єднати стружку між собою, використовуються склади на основі смоли, воску, карбаміду та інших подібних речовин. Однак не переживайте, концентрація смоли в панелях мінімальна (не більше 10%) тому ви можете не переживати за те, що ОСБ може випаровувати шкідливі речовини і завдавати шкоди вашому здоров'ю. Застосовується подібний матеріал переважно при будівництві будинків. При покритті лаком або ламінуванні ОСБ панелі можуть прослужити кілька десятків років.

На які види ділиться ОСБ плита?

Сьогодні виробники виділяють кілька категорій ОСБ плит. Вибирати той чи інший варіант необхідно, виходячи з цілей покупки панелі. Отже, якщо говорити про способи використання, виділяють такі орієнтовано стружкові плити:

 1. ОСБ -1. Ідеально підходить для використання в приміщеннях або кліматі з підвищеним рівнем вологості.

 2. ОСБ -2. Як правило, використовується для зведення несучих стін. Подібні плити не переносять вологе повітря, тому встановлюються в ідеально сухих будівлях.

 3. ОСБ -3 поєднує в собі характеристики перших двох видів. Може використовуватися для зведення несучих конструкцій навіть в умовах сильно підвищеної вологості.

 4. ОСБ -4. Найміцніші плити, які можуть витримати навіть найсильніше навантаження. Вони не бояться сильної вологості і можуть використовуватися для зведення несучих конструкцій.

За додатковою обробці плит виділяють такі категорії ОСБ:

 • Поверхні, покриті лаком. Лак найчастіше використовують на одному боці. Такий прийом дозволяє надати плиті більшої довговічності.

 • Ламіновані панелі. Такі плити покриваються ламінатом і можуть витримувати ще більше навантаження.

 • Шпунтовані моделі. Спеціально оброблені панелі, що мають торці з 2 або 4 сторін.

Переваги ОСБ панелей

Широке поширення орієнтовано-стружкова плита отримала завдяки величезній кількості позитивних якостей:

 • Підвищена міцність матеріалу.

 • Можливість додаткового зміцнення покрівлі і стін будинку.

 • Вологостійкість.

 • Простота в установці.

 • Привабливий зовнішній вигляд, який дозволяє використовувати ОСБ в обробці будівлі.

 • Екологічність.

 • Невелика вага плит, що дозволяє швидко транспортувати і легко укладати панелі.

Деякі люди переживають, що ОСБ може виділяти формальдегід, який завдає шкоди здоров'ю людини. Однак це є міфом. Сучасні виробники уважно ставляться до всіх норм і виготовляють ОСБ за всіма міжнародними стандартами якості. Таким чином ви можете бути абсолютно впевнені в тому, що плита не завдасть шкоди вашому здоров'ю. Крім того, на ОСБ наносять ґрунтовку або фарбу. Так плита повністю закупорюється, і ніякий навіть найнижчий відсоток шкідливих речовин не почне виділятися в приміщення.

Сфера застосування орієнтовано стружкових плит

ОСБ активно використовується у багатьох сферах життя. Однак найчастіше подібний матеріал застосовують для:

 • оздоблення стін;

 • оформлення покрівлі;

 • установки чорнової підлоги;

 • зведення перекриття;

 • установки однослойної підлоги;

 • виготовлення сендвіч-панелей.

Таке широке застосування матеріалу обумовлено тим, що вона може витримати навіть найвищі навантаження. Всі перераховані вище якості сприяли тому, що ОСБ сьогодні стоїть в одному ряду з такими оздоблювальними матеріалами, як ДСП, МДФ, фанера і т.д.

Що краще ОСБ або фанера?

Найчастіше орієнтовано-стружкові плити порівнюють саме з фанерою. Це пояснюється тим, що матеріали мають багато схожих властивостей і якостей. Тому, якщо ви стоїте на роздоріжжі і не знаєте, яку плиту вибрати для обробки будинку, зверніть увагу на такі аспекти:

 • Вартість ОСБ набагато нижче, ніж фанери. Це пояснюється тим, що на виготовлення орієнтовано стружкових плит йде сировина від швидкозростаючих порід дерев. У той час як фанера вимагає більш дорогих порід.

 • ОСБ не піддається розшаруванню навіть після закінчення декількох років.

 • Міцність орієнтовано-стружкової плити набагато вище, ніж у фанерних панелей.

 • Фанера дуже сильно залежить від вологості. Через це вона швидко втрачає свій зовнішній вигляд і функціональні властивості. У той час, як багато з категорії ОСБ можуть витримати навіть саму високу вологість.

 • ОСБ краще за співвідношенням категорій ваги і міцності матеріалу. Фанера трохи важче орієнтоване-стружкових плит і менш витривала.

Як бачите, ОСБ є відмінним конкурентом найбільш поширеним обробних матеріалів. Ви можете сміливо використовувати її при зведенні будівель і ремонті в приміщенні. Головне - вибрати найбільш якісний варіант, який прослужить як можна довше.