Фугування плитки. Рекомендації
Фугування швів. рекомендації та поради
Якщо в процесі затирання не дотримуватися вимоги технології і ігнорувати рекомендації, то незабаром затерті шви можуть потріскатися. Щоб цього не сталося, треба:

Після укладання плитки залишаються шви, які потім закладають за допомогою спеціальної суміші - фуги. Тому такий вид робіт називається фугування. Причому фугувати шви після укладання керамічної плитки необхідно не тільки для естетичних, але і для практичних цілей. Наприклад, за допомогою широкої колірної гами плиткової фуги можна створити дивовижний дизайн, об'єднуючи інтер'єр в єдиний відтінок. До того ж за своїм складом фуга дещо відрізняється від плиткового клею вищими гідроізоляційними властивостями. Тому вона використовується на затирання швів, оберігаючи таким чином покриття від проникнення вологи і подальшого руйнування, а завдяки додатковим антигрибковим присадкам знижується ризик появи на швах цвілі.

Що потрібно для фугування плитки

Основне, що потрібно для того, щоб фугувати плиткові шви, - це сама затиральна суміш і інструменти для її нанесення. На власний розсуд можна також використовувати гумові рукавички, пластикові окуляри для захисту очей і будь-які підручні засоби для видалення зайвої затірки.

Інструменти:

 • поролонова губка для обробки зафугованних швів;

 • ємності для води і розмішування фуги;

 • шпатель для фугування у вигляді невеликої пружні пластини з ручкою;

 • малярський скотч для захисту поверхні плитки від налипання фуги.

Види фуги:

 • сухі суміші, що розводяться водою в зазначених пропорціях;

 • готова затирка;

 • багатокомпонентні склади, що змішуються безпосередньо перед вживанням.

За своїм складом суміші для затирання плиткових швів можуть бути цементними, епоксидними або модифікованими епоксидними, на основі фуранові смоли. Можуть також використовуватися стандартні акрилові і силіконові герметики. Для того щоб правильно вибрати склад для фугування плитки на стіні і на підлозі, спочатку необхідно:

 1. визначити матеріал, на якому буде використана затирка;

 2. встановити, яке фізичне і хімічне навантаження буде випробовувати покриття, а також присутні температурні коливання;

 3. вирішити, які миючі засоби і пристосування для прибирання будуть використовуватися в приміщенні;

 4. виміряти глибину і ширину шва;

 5. продумати колірне оформлення.

Коли ці параметри встановлені, то підібрати відповідний склад для того, щоб правильно фугувати плитку, дуже просто: згідно з інструкцією на упаковці суміші. Там же вказується і приблизна витрата затирки, що допоможе купити матеріал в потрібному обсязі.

Як правильно фугувати плитку

Підготовка швів

Процес затирки допускається тільки після закінчення мінімум доби після укладання керамічної плитки, тому що фугування передбачає певний фізичний вплив на шов. Також обов'язково зволожити шви, провівши по ним змоченою у воді поролоновою губкою. Якщо в швах присутній розчин, то за допомогою тонкого металевого предмета (наприклад, цвяха), він видаляється, як і плиткові хрестики.

Порада: поверхня плитки уздовж швів заклеюється малярським скотчем - це особливо необхідно для плитки з рельєфним малюнком, в який може набитися зайва затирка. А видалити її звідти буде дуже складно.

Підготовка затирки

Якщо для фугування плитки на стіні і на підлозі використовується готова суміш, то цей етап пропускається. Сухий розчин змішується з водою в пропорціях за інструкцією.

Порада: якщо досвід роботи з фугою малий або взагалі відсутній, не варто розмішувати великий обсяг. Оскільки суміш швидко застигає, то і працювати з нею треба з відповідною швидкістю.

Склад ретельно вимішується, після чого залишається на кілька хвилин, щоб суміш змогла настоятися. Потім слід знову розмішати і тоді вже приступати до затирки.

Процедура фугування

Готовий розчин накладається в зручну для утримання в одній руці ємність, в іншу руку береться шпатель, яким зачерпується фуга. Рухи шпателем слід здійснювати перпендикулярно шву, тримаючи інструмент під невеликим кутом. У такому положенні на розчин чиниться тиск, завдяки чому він буквально вдавлюється в шов, що підсилює схоплюваність і надає затирці потрібну товщину.

Порада: якщо вирішили не використовувати малярний скотч, то під рукою тримайте вологу поролонову губку, щоб відразу ж видаляти надлишки фуги. Але не зачіпаючи шва!

Також можна виконувати кругові рухи шпателем, наприклад, для фугування великих площ. Однак така методика допускається тільки для керамічної плитки, яка не має рельєфного малюнка.

Видалення затирки

Зайва фуга уздовж швів віддаляється тоді ж, коли і наноситься. Фахівці радять, особливо якщо використовується силіконова затирка, слідувати правилу «одного квадратного метра»: зафугувавши таку площу, відразу ж піддавати її очищенню. Самі ж шви обробляються на наступній день.

Найчастіші помилки при фугуванні швів

Якщо в процесі затирання не дотримуватися вимоги технології і ігнорувати рекомендації, то незабаром затерті шви можуть потріскатися. Щоб цього не сталося, треба:

 • обов'язково змочувати плиткові шви, щоб керамічна плитка не поглинала вологу з фуги, сприяючи таким чином передчасному висиханні розчину;

 • не вносити сильно рідку затирку, яка при висиханні істотно зменшить свій обсяг;

 • постаратися вдавлювати суміш в шов, щоб він придбав потрібну товщину, а також краще схопився за його стінки;

 • використовувати тільки той тип затирання, який підходить за вказаними вище параметрами.